آموزش مفهوم انتظار به کودکان

 

+راست میگی، منهم خیلی راضی ام.  بچه من هم که دو ساله این جاست علاوه بر دعای فرج ،دعای عهد را هم از حفظ برات می خونه. تازه خیلی از سوره های قرآن رو با اشاره و ریتم خیلی قشنگ برات اجرا می کنه

 

 و...

همانگونه که مطالعه کردید،این مادران از یادگیری حافظه محور برخی از دعاهای مرتبط با مفهوم انتظار اینگونه مشعوف و شادمان هستند.اما آیا هدف ما آموزش این مفاهیم است؟

از نظر روان شناسان و احادیث تربیتی امامان معصوم بازی دنیای کودک است.پس روش آموزش از طریق بازی است.

برای پاسخ به این سوال اصولی چندگانه را باید مراعات کنیم:

1- تا زمانی که هدفمان  رابه درستی ترسیم نکرده باشیم نمی دانیم چه چیزی را باید آموزش دهیم.

2- تا زمانی که مخاطب ،یادگیرنده را نشناسیم روش صحیح آموزش را نخواهیم یافت.

حال این هدف چیست "آموزش مفهوم انتظار" یا" آموزش انتظار سازنده"؟پاسخ ساده و روشن است.با توجه به آن می توان روش آموزش را برگزید.روش ما ،آموزش از طریق بازی است.در این بازی بازی دو مفهوم "انتظار" وندیدن دلیل بر نبودن نیست "را آموزش می دهیم.

بازیگران"مامان،سعید،مریم

کیفیت بازی:

1- سعید  تو از اتاق یک دقیقه برو بیرون وقتی برگردی بهت میگم  چی کارت داشتم

2- مریم تا سعید بر نگشته یه چیزی از وسایل را پشت  مبل یا اون میز قایم کن.

3- خوب سعید بیا تو.حالا خوب نگاه کن وبه من بگو چی کم شده.

4- سعید می پرسد "مامان یعنی چی ؟ مامان می گوید:ما یه چیزی رو قایم کردیم ولی ،این بازی بگرد و پیدا کنه

حالا سعید شروع به جستجو می کند و مدام حدس می زند و جواب نه نه مامان و خواهرش را می شنود .کم کم نوبت راهنمایی های مادر فرا می رسد.مادر باید مراقب باشد کودکش نا امید نشود بنابر این با کلمات  نزدیک شدی ، دور شدی

به این کودک در راه امید  می بخشد که ندیدن  دلیل بر نبودن نیست. 

باور کنید این بازی نیست  واقعا خدا با ما همانند مادری مهربان رفتار می کند .خدای بزرگ نمی گذارد من و تو دچار نا امیدی شویم  اوست که می فرماید:"الا ان نصرالله قریب"

برگرفته از سایت تبیان

/ 7 نظر / 25 بازدید
اسماعیل

زندگي با ياد امام زمان عليه السلام از جنبه تربيتي بسيار بسيار سازنده است و خيرات و برکات زيادي از اين طريق به شخص منتظر مي رسد. ياد امام عليه السلام و توجّه دائمي به ايشان باعث مي شود که انسان در همه صحنه هاي زندگي اش مطابق با خواست ايشان عمل کند و حرکات و سکناتش را با پسند ايشان تنظيم کند. سلام دوست عزیز . مطالب شما رو خوندم و استفاده کردم . آپم و منتظر حضور گرم شما . یا علی.ع.

آفتاب مهربانی

کاش در این رمضان لایق دیدار شویم سحری با نظر لطف تو بیدار شویم..... با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما. و تشکر به خاطر مطلب زیبایی که نوشته اید بالاخره " آفتاب مهربانی " هم با 3 ماه تاخیر سیاسی شد !!! با مطلب جدید " دنیای پس از ظهور قرمز ، سفید یا سبز ؟ " پذیرای نظرات زیبای شما هستم.

هم عهدان منتظر

بچه ها روح پاکی دارند و شاید خیلی بیشتر از ما و ساده تر از ما ......... حضرت از خودمون به ما نزدیکترند فقط کافی ما...........

يه عاشق

سلام دوست عزيز بهتون تبريك مي گم . وبلاگ خوبي داريد . من هم در وبلاگ امام رئوف در مورد امام رضا ( ع ) مطلب مي نويسم كه خوشحال مي شوم به وبلاگم سر بزنيد و نظر دهيد . در صورتي هم كه با تبادل لينك موافق بوديد ما را با نام " امام رئوف " لينك كرده و خبر دهيد تا شما را با نام دلخواهتان لينك نماييم . موفق باشيد .

م.هیس!

شب قدر داره نزدیک می شه. بیا کمک کن فهرست کسانی که دعای سبز تیره شامل حالشان می شود را تکمیل کنیم!

رایحه

جمعه ها گــرچـه دلــم محـــو تمنای توشد لیـک عالـــم بـخـداغــــرق تـولای توشـــد سلام با شعرجدیدم منتظر تان هستم[گل]