ابراز دوستى به حضرت مهدى علیه السلام وظیفه‏اى در عصر غیبت

اول:

دادن صدقه به قصد سلامتى امام عصرعلیه‏السلام، از جمله تکالیفى است که منتظران آن امام بزرگوار در عصرغیبت ‏بر عهده دارند. بدون شک آن حضرت بى‏نیاز از آن است که منتظران، براى سلامتى‏اش صدقه بدهند، ولى همان طور که گفته شد، ابراز ارادت به آن بزرگوار و اعلام تبعیت از آن حضرت نشانه‏ها و علائمى دارد که از آن جمله مى‏توان علاقه به سلامتى حضرتش را عنوان نمود. و این کار- همان طور که در زندگى شخصى خودمان با دادن صدقه تامین مى‏شود – نسبت ‏به آن امام بزرگوار هم سارى و جارى است. مضافاً این که بنا به روایتى از رسول مکرم اسلام؛ هیچ بنده‏اى ایمان نیاورد مگر آن که من نزد او از خودش محبوبتر باشم، و خاندانم از خاندانش نزد او محبوبتر باشند و عترت من نزد او از عترت خودش محبوبتر باشند و ذات من از ذات خودش نزد او محبوبتر باشد. (1)با این حساب، اگر براى سلامتى خود، یا خانواده خودمان صدقه مى‏دهیم، این کار براى کسى که از ما و خاندانمان عزیزتر است اولى مى‏باشد؛ و چه کسى در این خصوص عزیزتر و شایسته ‏تر از حضرت مهدى علیه‏السلام؟ بر همین اساس است که مرحوم «سید بن طاووس‏» به فرزندش چنین سفارش مى‏کند:

 «... پس در پیروى و وفادارى ... نسبت ‏به آن حضرت به گونه‏اى باش که خداوند و رسول او و پدران آن حضرت و خود او از تو مى‏خواهند و حوائج آن بزرگوار را بر خواسته‏هاى خود مقدم بدار؛ آن هنگام که نمازهاى حاجت را به جاى مى‏آورى، صدقه دادن از سوى آن جناب را پیش از صدقه دادن از سوى خودت و عزیزانت قرار بده ...» (2)

چه نیکوست منتظران امام عصرعلیه‏السلام، روزانه به قصد سلامتى آن امام همام مبلغى به نیازمندان صدقه بدهند.

بدیهى است آن حضرت را به این صدقات نیازى نیست، ولى همان طور که گفته شد این کار ابراز ارادت به ساحت قدسى آن امام شریف و گذرگاهى است تا کسب محبت و تقرب به آن بزرگوار حاصل آید. مضافاً این که برحسب روایات متعدد، اعمال ما هر از چند گاه خدمت‏ حضرتش عرضه مى‏شود و چون آن بزرگوار، این مقدار وفادارى را از ناحیه منتظرانش مشاهده کنند، خرسند مى‏گردند و کدام توفیق براى منتظران از این بالاتر که لبخند رضایت و خرسندى بر لبان امام خود - که جان عالمیان فدایش باد - بنشانند؟ و اگر ما عملا خواستار سلامتى حضرتش باشیم و در این راه از بذل مال دریغ نکنیم، آیا آن منبع فیض، سلامتى ما را از خداوند نخواهد خواست؟

 

دوم:

هدیه دادن ثواب اعمال مستحب به آن امام شریف از دیگر مصادیق ابراز ارادت به آن حضرت است. در زندگى روزمره هدیه و چشم ‏روشنى گذرگاهى براى اعلام دوستى و نیز رفع کدورتها است. روایات فراوانى از پیامبراکرم صلى‏الله علیه ‏و آله، در این خصوص وارد شده است. به دو روایت‏ بسنده مى‏کنیم:- به یکدیگر هدیه بدهید تا رشته محبتتان استوار شود؛ زیرا هدیه محبت را بیفزاید و کینه و کدورت را از میان ببرد. (3)

همچنین آن بزرگوار فرمود:

- هیچ کس نباید هدیه برادرش را رد کند، اگر توانست آن را عوض دهد. (4)

هدیه کردن ثواب و پاداش اعمال پسندیده به امام عصرعلیه‏السلام، از زیباترین و مستقیم ‏ترین راه هایى است که بیانگر ابراز محبت و وفادارى به آن حضرت است و همان طور که در بحث صدقه به قصد سلامتى آن امام همام گفته شد؛ آن بزرگوار را به این هدایا نیازى نیست، بلکه ما به ابراز مودت و دوستى نسبت ‏به آن حضرت نیازمندیم و براى رسیدن به این مطلوب، کدام راه مستقیم‏تر از هدیه کردن پاداش اعمال نیکو به آن امام عزیز؟

مرحوم «صدرالاسلام همدانى‏» در کتاب «تکالیف الانام فى غیبة الامام‏» یا «پیوند معنوى با ساحت قدس مهدوى‏» مى‏نویسد:

از جمله تکالیف بندگان در عصر غیبت امام عصرعلیه‏السلام، هدیه کردن ثواب طاعات و عبادات اعم از واجب و مستحب به آن حضرت و پدران بزرگوار ایشان است؛ زیرا این کار باعث قبولى عبادات و ازدیاد طاعات زیاد بنده خواهد شد.

و در ادامه و به نقل از « سید بن طاووس‏» روایتى را چنین مى‏آورد:

 

کسى که ثواب نماز خود را - چه واجب و چه مستحب - براى رسول خدا صلى‏الله علیه ‏و آله، امیرمؤمنان و اوصیاى گرامى او قرار بدهد، خداوند ثواب نمازش را چند برابر مى‏کند ... و پیش از جدا شدن روح از بدنش به او مى‏گویند: اى فلان! دلت ‏خوش و چشمت روشن باد بدانچه خداوند متعال براى تو مهیا کرده است ... .(5)

هدیه کردن پاداش اعمال به امام عصرعلیه‏السلام، منحصر به ثواب نماز نیست، ثواب و پاداش هر گونه اعمال خیر را مى‏توان مشمول این نکته قرار داد. چنان که مرحوم «سید محمد تقى موسوى اصفهانى‏»، قرائت قرآن و غیره را مشمول این نکته دانسته است. (6)

همچنین مرحوم طبرسى در«النجم الثاقب‏» حج کردن به نیابت از سوى آن حضرت را عنوان نموده و این کار را از قدیم در میان شیعیان امرى مرسوم دانسته است. (7)

هدیه نمودن پاداش اعمال نیک به ساحت قدسى حضرت مهدى علیه‏السلام، امر پیچیده‏اى نیست و به مقدمات عریض و طویلى نیاز ندارد، همین که انسان نیت کند ثواب این عمل نیک هدیه‏اى براى امام عصرعلیه‏السلام  باشد، کفایت مى‏کند. چنان که راوى از امام سؤال کرد چگونه نماز خود را هدیه کند؟ امام جواب داد: ثواب نماز خود را براى پیامبر صلى‏الله علیه ‏و آله، و یا هر کدام از ائمه علیهم‏السلام، نیت مى‏کند و پس از سلام نماز بگوید: اللهم انت السلام و منک السلام یا ذاالجلال و الاکرام، صلى الله على محمد و آل محمد.» اینها رکعاتى بود هدیه به بنده‏ات محمد بن عبدالله ... .» (8)

طبیعى است که این هدیه مى‏تواند به هر کدام از معصومین دیگر از جمله حضرت مهدى علیه‏السلام تعلق بگیرد. از اینها بگذریم هدیه دادن پاداش اعمال نیک به حضرت ولى‏عصرعلیه‏السلام، همان طور که گفته شد موجب قبولى و ازدیاد پاداش اعمال مى‏گردد و در حقیقت این کار مُهر تضمینى است‏ بر قبولى عمل به شرط برخوردارى از سایر شرایط.

چه نیکو و پسندیده است که منتظران در غیبت امام خود، به آن حضرت ارادت ورزند و با دادن صدقه به قصد سلامتى آن حضرت و نیز اهداى پاداش اعمال پسندیده - چه واجب و چه مستحب - به آن عزیز غایب از نظر اعلام محبت کنند.

 

//برگرفته از سایت تبیان//

پى‏نوشت ها:

1 . سید محمد تقى اصفهانى، مکیال المکارم، ترجمه، ج‏2، ص‏297.

2 . همان، ص ‏288/  النجم‏الثاقب، ترجمه، ص‏773 .

3 . نهج ‏الفصاحه،حدیث 1189 .

4 . همان، حدیث 2536.

5 . صدرالاسلام همدانى، پیوند معنوى با ساحت قدس مهدوى، ص ‏225.

6 . سید محمد تقى اصفهانى، در دوران غیبت امام مهدى علیه‏السلام، چه کنیم؟  ص‏11.

7 . النجم ‏الثاقب، ترجمه، ص‏774 .

8 . مهر محبوب، سید حسین حسینى، ص‏86 .

/ 73 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نازنين

سلام.خدا قوت وبلاگ زيبايي داريد خوشحال مي شم اگر از وبلاگ بنده هم ديدن كنيد.

یه بنده ی خدا . . .

چه کسی پروردگار آسمانها و زمین است؟ «الله!» آیا اولیا غیر از او برای خود برگزیده‌اید که مالک سود و زیان خود نیستند ... آیا نابینا و بینا یکسانند؟! یا ظلمتها و نور برابرند؟! آیا آنها همتایانی برای خدا قرار دادند بخاطر اینکه آنان همانند خدا آفرینشی داشتند، و این آفرینشها بر آنها مشتبه شده است؟! خدا خالق همه چیز است؛ و اوست یکتا و پیروز! خداوند هر کس را بخواهد گمراه، و هر کس را که بازگردد، به سوی خودش هدایت می‌کند!

سید محمد رضا رضوی

با سلام خدمت شما دوستدار اقا 2تا صحبت داشتم 1 اگر مایل هستید با هم تبادل لینک کنیم گرچه ما وبلاگ شما را گذاشتیم 2 اگر می شود کد قالب و تواشیح زیبا را برایم ارسال کنید منتظر شما هستم

هم عهدان منتظر-5

بسم رب المهدی وبلاگ ahd-5.persianblog.ir در نظر دارد خلاصه کتابهای مهدوی را منتشر کند. ما منتظر حضور پر مهرتان هستیم امیدواریم که با نظرات و پیشنهادات خود ما را در بهبود وبلاگ یاری رسانید . یا مهدی

کانون مهدویت سنا

آغاز طرح بزرگ "۱۱۷۷" به مناسبت هزار و صد هفتاد و هفتمین سالروز میلاد منجی عالم بشریت،مولانا صاحب الزمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف... قرائت ۱۱۷۷ دعای فرج(الهی عظم البلاء...) از میلاد با سعادت امام حسین علیه السلام تا نیمه ی شعبان(۱۵ - ۳شعبان المعظم). برای شرکت در این طرح به وبلاگ سنا سری بزنید.

همنشین

[گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود] . [گل][گل] میلاد امام رضا علیه السلام مبارک [گل][گل] سلام با وفا جمعه پنجمه که دارم مزاحمتون میشم اول اینکه واقعا نمی دونم چی بگم از این همه معرفتتون فقط میتونم بگم ممنون دوم اینکه این دفعه نوشته هام به یه سبک جدید گذاشتم لطفا نظرتون رو راجع بهش بگین سوم اینکه مطلب جدیدم با عنوان راه درست کدام است را لطفا نقد کنید چهارم اینکه اگه کسی احیانا هنوز لینکم نکرده لطفا با اسم: برترین انسان لینکم کنید پنجم اینکه اگه هنوز مطلب مربوط به درسنامه اصول کافی و اعلام آمادگی اون رو نخوندید لطفا بخونید و اعلام آمادگی کنید ششم اینکه واقعا شرمنده خیلی پر توقع شدم اما چه کنم که بخاطر مهربونی خودتون بوده که بد عادتم کرده عوضش یه چایی تازه دم براتون آماده کردم و دم در رو حسابی آب و جارو کردم بازم نشستم تا بیای [گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل][گل][بدرود][گل]

سید امیر حسین طباطبایی

سلام و وقت بخیر این جانب به عنوان یکی از کاربران پایگاه اینترنتی پربار اسلام شناسی از شما دعوت به عمل می آورم تا به عنوان یکی از فعالان وبلاگ نویسی از مطالب سایت ما با درج عنوان در وبلاگ خود استفاده نمایید . بدیهی است در صورت تمایل می توانید جهت همکاری در پایگاه عضو شوید . باتشکر از فعالیت خوبتان . لازم به ذکر بخش پرسش و پاسخ مسائل دینی برای اعضاء فعال می شود . مدیر وب سایت اسلام شناسی . www.islamshenasy.com

ابولفضل

یارسفرکرده یارسفرکرده یعقوب ترین چشم جهان قسمت ماباد/قسمت مابادچون یوسف گمگشته ما یوسف زهراست یارمن،یوسف نیااینجاکسی یعقوب نیست/لحظه ای چشمانشان ازدوریت مرطوب نیست ای گل زیبای من،ازغربتت اشکی نریز/نازنین،اینجاخداهم پیششان محبوب نیست گرچه درهرجمعه ای،زیبادعایت میکنند/بهترینم،این دعاها جنسشان مرغوب نیست. اللهم عجل الولیک الفرج والعافیه والنصر.تعجیل درفرجش صلوات.التماس دعا...

كميل

با تبادل لينك موافقيد

كميل

با تبادل لينك موافقيد